Information

تولید کننده‌ها

فراهم کننده‌ها

راهنمای انواع پارچه بیمارستانی

راهنمای انواع پارچه بیمارستانی

با انواع پارچه بیمارستانی آشنایی دارید؟ پارچه بیمارستانی باید چه ویژگی هایی کیفیت داشته باشند؟ برای خرید عمده پارچه برای بیمارستان ها و مراکز درمانی باید چه فاکتور هایی را مد نظر داشت؟

از ارگان هایی که در تمام ایام سال به انواع پارچه ها برای مصارف مختلف به خصوص برای لباس بیمارستانی نیاز دارند می توان به بیمارستان های دولتی و خصوصی اشاره کرد.

 

مصارف پارچه در بیمارستان :

 • لباس فرم بیمار
 • یونیفرم پرسنل اعم از پزشک، پرستار، حراست و …
 • ملحفه
 • اتاق عمل
 • رو تختی
 • پرده
 • مصارف پزشکی و بهداشتى

و غیره .

 

هر کدام از این مرکز ها بسته به بودجه و توان مالی خود، نوع و درجه کیفی از پارچه را برای استفاده در موارد مختلف مد مظر قرار می دهند.

و اما شگرد بعضی از بیمارستان ها برای تامین پارچه و سفارش دوخت انواع البسه پرسنلی و لباس بیمار چیست؟

شرکت در مناقصه بیمارستان ها :

از انجا که مبحث قیمت تمام شده در خرید پارچه برای این مراکز بسیار حائز اهمیت است به برگزاری مناقصات روی اورده و یک فضای رقابتی بین کارخانه ها، شرکت های نساجی و تولیدی های پوشاک ایجاد می کنند و در اخر هرکس بتواند پارچه مورد نظر را با کمترین قیمت ارائه کند برنده این کارزار مناقصه خواهد بود.

این مطلب می تواند راهنمای خرید مناسبی برای افراد شرکت کننده در مناقصه های بیمارستانی، مدیران بیمارستان ها، مسئول خرید این مراکز و کارگاه های تولیدی پوشاک باشد.

 

انواع  منسوجات و پارچه بیمارستانی :

 • پارچه تترون
 • پارچه ترگال ساده
 • پارچه ترگال کجراه
 • پارچه فلامنت فلامنت
 • پارچه فلامنت پنبه
 • پارچه ویسکوز ویسکوز ساده و طرحدار
 • پارچه اسپان باند یا بی بافت
 • پارچه اس ام اس sms
 • پارچه های ملحفه ای
 • پارچه برزنت بیمارستانی
 • پارچه های پرده ای

 

مشخصات کیفی پارچه بیمارستانی چیست؟

همان طور که می دانیم بیمارستان محیطی دارد که باید عاری از هر نوع ویروس و میکروبی باشد و این امر باید به صورت مرتب مدیریت شود.

به علت رعایت بهداشت باید پارچه های مورد مصرف در بیمارستان یا یکبار مصرف باشد و یا به صورت مداوم مورد شست و شو و نظافت قرار گیرد. بدین جهت برای این نهاد باید به صورت تخصصى پارچه ای تولید و تکمیل شود که در برابر انواع مواد ضد عفونی کننده و شوینده به خصوص مایع اب ژاول مقاوم شود تا هم کیفیت بافت تغییر نکند و هم از همه مهمتر خللی در رنگ ثابت پارچه ایجاد نشود.

در بازار فروش، کسبه، صاحبان کارخانه ها و مشتری ها این نوع کیفیت رنگرزی را ضد اب ژاول یا ضد اب ژاولی می خوانند که منظور ثابت بودن رنگ پارچه است.

مبحث بعدی مربوط به کیفیت و لطافت بافت پارچه و گرماژ ان می شود. از ان جا که پارچه تماس مستقیم با پوست فرد دارد باید در بافت پارچه های بیمارستانی از مرغوب ترین الیاف بهداشتی استفاده شود تا ضد حساسیت و مناسب با هر نوع پوستی باشد.

البسه پزشکی به خصوص لباس بیمار باید وزن سبک داشته باشد تا حتی سالمندان نیز در ان احساس راحتی کنند البته باید به این نکته توجه داشت که منظور از گرماژ سبک، وزن استاندارد تعریف شده است و پارچه نباید هرگز بدن نما باشد!

 

منظور از وزن پارچه چیست؟

هر نوع پارچه ای در یک عرض یا چندین عرض تولید می شود.

وزن پارچه که به ان به عنوان گرماژ پارچه نیز یاد می کنند این گونه حساب می شود که یک متر از طول پارچه در عرض ان را میزان می کنند.

برای مثال وقتی می شنوید وزن تترون با عرض ١۵٠ سانتى متر ١٧٠ گرم است یعنی یک متر در یک متر و نیم ان این وزن را دارد.

گرماژ یا وزن مربوط به تراکم بافت پارچه می باشد و هرچه وزن بالاتر باشد حاکی از تراکم بافت بیشتر است.

 

رنگ مورد علاقه مراکز درمانی و درمانگاه ها :

آبی اسمانی، صورتی، سفید و لیمویی و سبز مغز پسته ای و سبز پر رنگ مشهور به سبز بیمارستانی از محبوب ترین رنگ های نهاد های پزشکی است که البته رنگ های دیگری از پارچه نیز با توجه به سیاست گزاری مدیریت بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرد.

در اکثر موارد به خصوص بیمارستان های دولتی، لباس فرم بیماران مرد با رنگ آبی و لباس بیمار های خانم با رنگ صورتی تهیه و دوخت می شود. در صورتی که پارچه تترون برای لباس بیمار انتخاب شود وزن های ۱۶۰ و ۱۷۰ و ۱۷۵ و ۱۸۰ گرم در عرض ۱۵۰ cm از بهتربن گزینه های پیشنهادی هستند.

 

پارچه تترون بیمارستانى :

تترون شاید پر مصرف ترین پارچه در این مراکز است که هر سال متراژ بالا یی از آن با شرایط خاص تولید، توسط کارخانجات نساجی تهیه می شود.

تولیدی های پوشاک به خوبی قادر به تشخیص تترون مرغوب از بی کیفیت هستند ولی باز تاکید می شود همان طور که گفته شد در خرید عمده خود به ضد اب ژاول بودن که مربوط به همان ثبات رنگ پارچه است و همچنین بدن نما نبودن توجه ویژه داشته باشید. زیر دست خوب پارچه تترون بیمارستانی و لطیف بودن آن از مهمترین سنگ محک های کیفیت محسوب می شود.

تترون معمولا با عرض یک متر و نیم وزنی بین ١۵٠ تا ١٩٠ گرم دارد که برای بیمارستان ها پیشنهاد می شود از گرماژ بین ١۵٠ تا ١٧۵ گرم استفاده کنید تا سبکی لباس باعث راحتی بیشتر برای بیماران باشد. پارچه تترون بیمارستانی با عرض ۳ متری هم برای بعضی از الگو زنی ها به صرفه تر محسوب می شود که معمولا رنگ صورتی و آبی آن بسیار پر فروش است. پارچه تترون با عرض ۲ متر و ۱۸۰ cm نیز اکثرا برای رو تختی و به عنوان ملحفه کاربرد دارد. هر طاقه این پارچه اگر به صورت کتابی باشد ۴۰ یا ۵۰ متر است و در صورتی که طاقه رول باشد ( به خصوص در عرض ۱۵۰ سانتی ) متراژ ۱۰۰ متری دارد.

 

پارچه طرح ترگال :

پارچه شبه ترگال یا طرح ترگال وزنی میان تترون و ترگال ساده معادل ٢١٠ تا ٢٣٠گرم  دارد که در این چند سال اخیر توسط کارخانه های منسوجات بیمارستانی تهیه و تکمیل می شود. هر توپ ترگال ۴۰ متر می باشد و به صورت کتابی طاقه پیچ می شود. عدل های پارچه ترگال نیز معمولا ۳۲۰ متری به فروش عمده می رسد که شامل ۸ طاقه ۴۰ متری است.

تولیدی ها از این پارچه برای موارد مختلفی از جمله لباس بیمار، رو تختی و یونیفرم پرسنل بینارستان بهره می برند.

 

پارچه ترگال بیمارستانی :

پارچه ترگال ساده خوب برای این حوزه باید اصطلاحا به صورت خمی یا راکتیو، ترموزول رنگرزی شود تا پس از شستشو کیفیت خود را از دست ندهد. دوزنده ها و تولیدی های لباس توجه داشته باشند که اگر پارچه بی کیفیت مصرف کنند به دردسر خواهند افتاد و احتمال دارد در تسویه دسترنجتان با بیمارستان دچار مشکل شوید.

این پارچه بیش از صد رنگ تنوع دارد که ترگال و یا کج راه سفید بسیار در روپوش پرستاری و پزشکی مورد استفاده است و رنگ های دیگر مثل سبز نیز در اتاق عمل کاربرد ویژه ای دارد. وزن استاندارد این پارچه معمولا ٢۴٠ گرم می باشد.

این روز ها پارچه ترگال و کجراه نانو با رنگ سفید نیز برای روپوش پرستاری و پزشکی مصرف می شود که مانع از جذب مایعات به لباس می شود.

 

پارچه کجراه بیمارستانی :

پارچه ترگال کجراه نیز مانند تترون و ترگال ساده جنس پلی استر و ویسکوز دارد ولی با تراکم بافت بیشتر که نوع بافت آن را اگر توجه کنید به صورت خط های کج است به همین دلیل انرا کج راه خطاب می کنند. گرماژ استاندارد این پارچه ۲۷۰ و ۲۸۰ و ۲۹۰ گرم است که اکثر شرکت های تولید کننده پارچه منسوجات بیمارستانی آن را با وزن ۲۸۰ گرمی روانه بازار فروش می کنند.

این نوع از پارچه هم باید شرایط کیفی ذکر شده را دارا باشد. این پارچه ضخامت و مقاومت بیشتری نسبت به دو پارچه قبلی دارد بدین جهت برای مواردی مثل لباس فرم پرسنل بسیار مناسب می باشد.

 

پارچه فلامنت بیمارستانی :

همانطور که از اسم پارچه فلامنت فلامنتی پیدا است این پارچه تار و پودی از الیاف فلامنت دارد و از قیمت بسیار ارزان برخوردار می باشد. پارچه فلامنت فیلامنت و پارچه فلامنت پنبه ای بیمارستانی که با عرض یک متر و نیم در کارخانه تولید می شود با توجه به مشخصات گرماژ و کیفیت رنگ برای فروش قیمت گذاری می شود.

این پارچه هم بدون طرح و هم طرح دار است که اکثرا رنگ آبی و صورتی و سبز دارد و یا دارای طرح مثل نقش چهار خانه رنگی می باشد.

این پارچه به علت قیمت بسیار ارزان برای لباس بیمار نیز مورد استفاده قرار می گیرد و می توان از آن به عنوان یک پارچه یکبار مصرف یاد کرد.

 

پارچه فلامنت پنبه بیمارستانی :

با توجه به اسم، تنها تفاوت پارچه فیلامنت پنبه ای با فلامنتی بیمارستانی در تار و پود ان خلاصه می شود که ترکیبی از فلامنت و پنبه است.

این نوع پارچه مانند پارچه قبلی خشک نیست و به خاطر داشتن الیاف طبیعی پنبه لطافت بیشتری را داراست. این پارچه ارزان کمی از پارچه فلامنتی قیمت بیشتری دارد.

 

پارچه اسپان باند بیمارستانی :

پارچه اسپان بیمارستانی در میان عامه نام هایی مثل پارچه یکبار مصرف، بی بافت، نبافت و پارچه لایه سوزنی دارد که مصارف بهداشتی، پزشکی و صنعتی دارد که در این جا به مصرف پزشکی ان می پردازیم. اسپان باند از الیاف پرس شده تشکیل می شود و چون تار و پود ندارد به ان بی بافت گفته می شود.

این پارچه در عرض های ١۶٠ و ١٢٠ و ١٠٠ سانتی متری موجود است و از ١۶ گرم به بالا تولید می شود. گرماژ اسپان باند از وزن٢٠ تا ١١٠ گرم به صورت مضرب ۵ بالا می رود که برای مصارف بیمارستانی معمولا از وزن بین ٣٠ تا ۶٠ گرم ان بهره می برند.

این پارچه برای لباس بیمار، لباس های جراحى مانند شان و گان بیمارستانی، ماسک، کاور کفش، کلاه اتاق عمل، رو انداز و یا زیر انداز های بهداشتی مناسب می باشد.

پارچه اسپان بی بافت نیز دارای تنوع رنگ سفید، ابی، صورتی، ابی نفتی، قرمز، سبز و … می باشد.

 

پارچه اس ام اس sms :

پارچه های کامپوزیت اس ام اس در صنایع پزشکی جایگاه ویژه ای دارند و موارد مصرف آن تقریبا شبیه اسپان باند است.

تفاوت این پارچه در آن است که میان ان لایه ای وجود دارد که از ورود و نفوذ انواع ذره های ریز مثل باکتری و میکروب ها به صورت چشمگیری جلوگیری می کند.

به همین علت پارچه sms برای تهیه و تولید ماسک، شان، گان، البسه اتاق عمل و غیره بسیار مناسب است و باعث عدم انتقال موارد بیماری زا می شود.

پارچه اس ام اس نیز عرض ١٠٠ و ١٢٠ و ١۶٠ دارد که در انواع رنگ ها با گرماژ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پارچه ویسکوز ساده و طرح دار :

این نوع پارچه در چله و پود از الیاف مرغوب ویسکوز ( نخی ) تهیه می شود که باعث ظرافت و مرغوبیت آن می گردد. این نوع پارچه دارای طرح های متنوع ( چاپی ) لوزی و مربع نیز می باشد که از بهترین انواع پارچه برای تهیه و دوخت لباس بیمار است.

البته واضح است قیمت بالاتری نسبت به نمونه های پلی استر ویسکوز دارد. پارچه تمام ویسکوز اکثرا مورد توجه مراکز درمانی پزشکی خصوصی و یا بیمارستان های مناطق گرم هستند.

 

پارچه های ملحفه ای :

پارچه بیمارستانی ملافه ( ملحفه ) یکی از موارد اصلی در بیمارستان ها برای بستری بیمار می باشد. در بیشتر موارد لوگوی بیمارستان بر روی ملحفه ها چاپ می شود که در تهیه آن نیز باید به لطیف بودن، بافت خوب، و ضد حساسیت بودن دقت کرد. پارچه ملحفه بیمارستان ها می تواند ساده یا طرح دار باشد ولی چیزی که مهم است لطافت و جنس مرغوب الیاف است. ارزان ترین قیمت نوع پارچه ملحفه همان تترون رنگی است که متناسب با عرض پارچه می توان از انواع آن بهره برد. پارچه آنتی باکتریال نیز بهترین نوع پارچه برای زیر بمار است که برای بیماری های بد خیم، عفونی و مراکز سوانح سوختگی حتما باید از این «وع پارچه استفاده کرد.

 

پارچه برزنت بیمارستانی :

پارچه برزنت بیمارستانی دارای ضخامت بالایی است که معمولا در زیر بیمارانی با اوضاع وخیم مورد مصرف است. این پارچه برزنتی خون، ادرار و مدفوع را پس نمی دهد به همین دلیل مناسب زیر انداز بیمار با این شرایط است.

کارخانجات نساجی معمولا این پارچه را با رنگ سبز بنتون به مرحله تولید می رسانند.

 

پارچه های پرده ای :

برای پنجره ها از پرده های مختلفی با ترتیب قیمت گوناگون می توان استفاده کرد که هر بیمارستان با توجه به بودجه و سلیقه خود طرحی را مد نظر دارد اما در بیشتر مواقع تمایل دارند پارچه پرده ای ساده به خصوص برای اتاق بیمار با کمترین قیمت تهیه کنند.

 

کارخانه های منسوجات و پارچه بیمارستانی :

این حوزه انقدر نیاز پارچه دارد که چندین کارخانه نساجی با سابقه به صورت تخصصی در ان فعالیت می کنند و اکثرا در شهر های اصفهان، یزد، تهران و ملایر می باشند.

 

خرید عمده بهترین پارچه بیمارستانی :

در اکثر موارد تامین پارچه بر عهده تولیدی پوشاک و دوزنده هایی می باشد که سفارش دوخت را قبول می کنند و معمولا خرید ها به صورت عمده و عدلی است، پس صاحبان کارگاه های لباس و پوشاک باید توجه داشته باشند که مواد ذکر شده را مد نظر قرار دهند. اما چگونه می توان این پارچه ها را با قیمت دست اول و بدون وجود واسطه خرید کرد؟

1پیغام

  • Avatar
   معصومى
   فوریه 5, 2019

   با سلام ليست قيمت و نمونه پارچه هاى اسپان باند و sms براى سفارش مورد نياز ميباشد درضمن نام برند شما چيست ؟ ممنون از همكارى شما معصومى ٠٩١٢٠٣٩٤٩٤٠

پرسش وپاسخ

* نام:
* ایمیل: (منتشر نشده است)
   وب سایت (آدرس سایت باhttp://)
* پیغام
کد را تایپ کنید